“Serbest Bölge’de Uyandım” İsimli Romanı Nasıl Okurum? – Starbul

Starbul romanı içinde bazı bölümlerde “Serbest Bölge’de Uyandım isimli romandan alıntı” der.
Okurlar soruyorlar: “Bu kitap nerede? Internette aratınca çıkmadı. Hatta İngilizce bile arattık. Yok. Okumak istiyoruz”

Starbul kitabını yazarken yüz yıllık bir zaman aralığında İstanbul’un ve dünyanın geleceğinde olan olayların ve insanların bir araya geldiği derin bir örgü planladım.

Bu planda o zamanı anlatacak insanlar da gerekliydi. 2040, 2060, 2080 gibi yıllarda olanı biteni kendi gözünden anlatacak özetleyecek bazen basından çıkan haberleri aktaracak.

Zamanın Ruhu diye bir tabir vardır bilirsiniz, SBU (Serbest Bölge’de Uyandım) aslında şu an olmayan yine benim yazdığım kurgu roman böyle ortaya çıktı.

Hem Starbul’u yazıyordum, hem de içinde ikinci bir kurgu hayali romanı. İkisini de yazdıkça aralarında su geçirmez bağlar oluşmaya başladı. Hikaye akışında olan bitenler Starbul’da akarken; teknolojiler, sarsıcı tarihi olaylar Serbest Bölge’de olanlar ikinci romanda anlatılıyordu.

Biz henüz yaşamadık ama gelecekteki insanlar için bunlar tarihti.

“Serbest Bölge’de Uyandım” isimli roman henüz sadece Starbul içinde bölümler halinde var. Ayrı bir kitap olarak yazılmayı hak ediyor mu? Kesinlikle. O kadar çok okurum o kitabı okumaya devam etmek istedi ki, şunu gördüm: Starbul ayrı bir lezzet ama Serbest Bölge’de Uyandım bir kehanet kitabı gibi sarsıcı çok şey içeriyor.

Bundan sonrası zaman bulmama gelecek ilhamlara bağlı.

Yazar olarak SBU (Serbest Bölge’de Uyandım) ile güçlü bir bağım var.

Neden olmasın?

Süleyman Sönmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir