Kedi ve köpek binlerce yıldır çok yakın dostlarımız, gün geliyor sarılıp yalnızlığımızı gideriyorlar, gün oluyor sevimli halleri saflıkları içimizi güldürüyor. Sevgileri de son derece doğal. Elbette kedi ve köpek huyları suları birbirinden bambaşka iki canlı.

Böylece insanlar da kediseverler, köpekseverler gibi ikiye ayrılıyor. Şahsen ben her iki türle de bayağı anlaşırım, severim. Starbul’u yazarken bu sevgi aniden şimşek gibi geldi.

pek+ ke = KÖDİ

Ködi kedi ve köpek karışımı çok sıradışı ve hoş bir tür. Genetik olarak üretilmiş gelecek dünyadan bir yenilik. Kedi ve köpeklerin büyük bölümünü virüslerle kaybettiğimiz bir gelecekte bize dost olsunlar diye üretilmiş canlılar.

Romanda Zeynep’in bir ködi dostu var. Adı Benek.

Aşağıda Starbul romanından ködiler ile ilgili bir bölüm var

Ködi ve Eve Dönüş
 
Zeynep eve girdiğinde çocukların odalarını gezdi.   Bir şey ayağına dolanınca irkildi. Eğilip baktı. “Benek?” Ködisiydi dokunan.

Ködinin boynundaki zarif tasma çevirmen, kendi gerçek sesine en yakın uysallıkta seçtikleri insan sesiyle konuştu. “Neredeler? Çocuklar nerede? Özledim onları.”

Miyavladı, sonra kısaca havladı. Çok üzgün görünüyordu. Küçük inlemeler çıkardı. O hastanedeyken evin otomatik sistemi onu beslemiş olmalıydı. Ködi, burnu yerde kokularını aradı. Sonra kuyruğunu havaya kaldırıp gelip ayağına sürtündü. Kucağına çıkmak için ayaklarını bacağına dayadı. Kadın eğildi, evcil hayvanı yerden aldı.

Çevirici cihaz konuştuklarını ködinin anlayacağı sembolik
seslere ve beyin sinyallerine dönüştürdü. Basit bir Fısıltı YZ cihazı
hayvanın beyninde çalışıyordu.

Zeynep, en azından bir ses olsun diye holovizyonu açtı. Yatağına gidip dizlerini bir bebek gibi karnına çekti. Benek, yatağa zıplayıp yanına kıvrıldı. Kadın, ködiye bütün gücüyle sarıldı.

Sanki yeryüzünde tutunabileceği son şey oydu, sanki onu yakalayarak denizde sürüklenen gemisini dibe zincirlemişti.  

Zeynep haberi olmadan kalbi çıkarılmış gibi ağlamaktan kurumuş gözleriyle loş odada duvara bakarken uyuya kaldı. Duvarda açık kalan holovizyonda yeni nesil ködi reklamı oynuyordu.

“İkisini alabiliyorken neden birisini seçesiniz ki? İnsanlar binlerce yıl kedi ve köpek severler olarak ikiye ayrıldı. Şimdi her ikisinin en sevilen huyları bir arada. Size Ködi’yi, İngilizce Catog’u takdim ediyorum. Bir köpek gibi sadık ve koruyucu, ama bir kedi gibi akıllı ve bağımsız bir kişilik sahibi. Siz, karma albümünden kedi ve köpeğinizi seçin; biz genlerini harmanlayalım. İster yavruyken, ister büyümesini bekledikten sonra alın. Evcil hayvan hastalıklarına dayanıklı, çok uzun ömürlü. Milyonlarca sene önce yaşamış kedi ve köpeğin ortak atası Miacoidea genetik yapıları temel alınarak…”

Starbul

Ködi

 

STARBUL

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul'u Kitapyurdu sitesinden indirimli satın almak için tıklayın https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here