Starbul romanı ve geleceği bakışın etkisini yazdığım makale Terakki Vakfı Okulları Terabook sitesinde yer aldı. Ayrılan keyifli köşede biraz bilim kurgu biraz gelecek ve yazma macerası üstünde durdum.

http://www.terabook.org/starbul-yildiz-zeka-romani-gelecegi-kurgulamak-dunyayi-anlamayi-saglar-mi/

“Bir gece yarısı gördüğüm düşün çarpıcı etkisiyle nefes nefese ve etkilenmiş şekilde aceleyle bulduğum kalem kağıda romanı yazmaya başladım. Böylece Starbul evreni doğmaya başladı.

“Bir şey evreni” son zamanlarda çok aşina olduğumuz özel bir tabir. Bir kitaptaki, bilgisayar oyunundaki, filmdeki kurgu dünya, Yüzüklerin Efendisi’ndeki “Orta Dünya/Middle-earth ” kurgu evrenlerin tarifi için kullanılabilir.

Bir kurgu dünyanın, evren kabul edilebilmesi için film ve kitap boyunca gezmediğiniz duymadığınız yerlerinin ve zamanlarının en baştan kurgulanmış olması gerekir. Örneğin Yüzüklerin Efendisi üç cilt ve Hobbit de eklenirse dört kitap. Bununla birlikte Silmarillion adlı kitap J.R.R. Tolkien üstadımızın evreninin binlerce yıllık detaylı el kitabıdır. Ancak onu okuduğunuzda bu serinin neden bu denli başarılı olduğunu anlarsınız. Biz, sadece bir kısmını gördüğümüz büyülü bir düşe şahit olmuşuzdur.

Böylece Starbul için 2004’den 2100 yılına dek olacakları içeren büyük bir tarih atlası oluşturmaya başladım. Olacak savaşlar, salgınlar, endüstri 4.0 ile yaşanacak işsizlik sorunları, robotların gündelik hayata girişleri, insan ilişkilerinin değişimi, devletlerin yıkılıp tek bir dünya devletinin kuruluşu, bir süper yapay zekanın insanlığı yönetmek için seçilişi, devasa gökdelenlerin yaşayan Babil kule kentlere dönüşümü, yapay zeka ile birleşen insan beyninin müthiş gelişimi ve bunun gibi yüzlerce olay.

Tahmin ederseniz bu denli büyük bir kurguya girmek, cesaret isteyen çok cüretli bir proje anlamına geliyor. “Bence böyle olacak” demenin bir anlamı da yok. Dünyanın sayılı üniversitelerine danışmanız gerekir değil mi? Gelecek yüzyılda yaşanacak su savaşı raporlarını hatta hangi bölgelerde ne ölçekte olacağını, tıp alanında devrimler yaratacak CRISPR genetik düzenlemelerini, nano robot ameliyatları yakın gelecekte hayatımıza girecek otonom araçları kapsayan yasal düzenlemeleri ve sigorta sistemini, enerji kaynağı dönüşümlerini, insan beynini etkileyen sesleri, her şeyi bilimsel kaynaklardan okuyup iyice anlamanız gerekiyor.”

 

https://www.facebook.com/terakkivakfiokullari/posts/3495452930520005

 

 

STARBUL

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul'u Kitapyurdu sitesinden indirimli satın almak için tıklayın https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here